Eklem Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Eklem Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Eklem şişmesi, insanlarda bulunan tüm eklemlerde meydana gelebilecek bir durumdur. Eklemler, bazen oldukça fazla bir şekilde şişerek insanlarda ciddi sorunlara neden olmaktadır. Eklem şişmesi, birçok zaman kendi başına görülmeyen bir durumdur. Yani eklemlerin şişmesine gene olarak farklı hastalıklar neden olmaktadır. İnsan vücudunda en çok bacak ve ayak bileği eklemleri bu gibi sorunlar yaratmaktadır. Bu durumun nedeni ise herkesin tahmin ettiği gibi bu eklemlerin üzerinde çok fazla yük olmasıdır. Eklem şişmesi, sorunu yaşayan insanların kesinlikle bir muayene olmaya ihtiyaçları vardır. Çünkü meydana gelen şişliklerin çok ciddi nedenleri olabilir. Eğer kişi muayene olmazsa, hiç beklemediği zamanlarda çok ciddi sorunlar ile karşı karşıya kalabilmektedir. Bazı insanların spor etkinlikleri ile araları çok iyidir. Basketbol, voleybol ve futbol başta olmak üzere birçok spor dalı, insan vücudundaki eklemleri ilgilendirmektedir. Eklem şişmesi yaşayan insanların yüzde atmışı, yapmış olduğu sporlar nedeni ile ekle sorunları yaşamaktadır. Aniden yapılan sert hareketler ya da spor sırasında küçük kazalar sırasında eklemler çok zarar görmektedir. Eklemlerin zarar görmesi durumunda en büyük belirti ise şişliklerdir. Eklem şişmesi durumu, kişinin atlattığı kazalardan oldukça uzun süreler sonra anlaşılabilir. Çünkü eklemdeki bağlar ve dokular, genellikle kişinin dinlenmesi sırasında rahatsızlıklarını belli ederek şişmelere neden olur.

Eklem şişmesi, tek başına görülmez. Yani eklemin şişmesi durumunda kesinlikle ağrılar meydana gelir. Fakat ağrılar, bazı insanlarda son derece şiddetli geçerken bazılarında oldukça hafif bir şekilde seyreder. Bu nedenle eklem şişmesi durumunda eklemin ağrımasını beklemeden doktorunuza giderek meydana gelmiş olan bu problemin nedenini öğrenmelisiniz. Eklem şişmesine müdahale edilmediğinde bu durum zamanla kronik bir hal alabilmektedir. Özellikle ara ara meydana gelen eklem şişmeleri, kişilerde kronik bir alır. Bu durumda bu sorun engellenemez bir şekilde sürekli olarak meydana gelir. Kimi insanlarda ayda bir görülen kronik eklem şişmesi, kimi insanlarda her hafta görülebilir. Günümüzde yapılan araştırmalara ve gözlemlere göre kronik eklem şişmesi yaşayan insanların birçoğunda soruna çözüm bulunamadığı için kalıcı eklem hasarları meydana gelmiştir. Bu gibi durumlar ile karşılaşmamak için bu gibi eklem sorunlarınıza çözüm bulana kadar peşini bırakmayın. Aksi halde ileri zamanlarda bu durum ile çok daha fazla uğraşabilirsiniz. Eklemin normalden çok daha büyük göründüğü bu durum aynı zamanda çok sert bir hal alarak çok büyük hareket kısıtlamalarına neden olur. Aslında meydana gelen hareket kısıtlanması sorunları da şişen eklemin yerine göre farklılıklar gösterebilir.

Eklem şişmesi neden olur?
  • Eklemde meydana gelen kırılma ya da buna benzer hasarlar eklem şişmesine neden olur. Kimi insanlarda bir ay önce alınmış olan hasarlar ve darbeler bile eklem şişmesi sorununa neden olabilmektedir.
  • Kişilerdeki romatizma hastalıklarında da eklemlerde ara ara şişmeler ve çok şiddetli ağrılar görülebilmektedir.
  • Eklem şişmesi sorunu bazen de kişilerin eklemlerini aşırı zorlaması durumunda görülen bir durumdur. Özellikle yanlış yapılan egzersizler ve gün içerisinde çok fazla bisiklet sürmek gibi durumlarda eklem şişmesi sorunu meydana gelebilir.
  • Eklem şişmesinin bir diğer nedeni de kemik iltihabı hastalığıdır. Sanki bir kansermiş gibi belirtilere neden olan bu hastalık, çok ciddi şişme sorunlarına neden olmaktadır.
Genel olarak, eklem ağrıları ve şişmeleri çok artmış ise kişilerin en geç iki gün içerisinde doktora giderek muayene olmaları gerekmektedir. Eğer kişilerde eklem şişmesi ile yüksek ateş sorunu varsa bu durumda iki günü de beklemeden doktor muayenesi şarttır. Bunun yanı sıra eğer eklemdeki şişme sorunu darbeye bağlı olarak gelişmişse, sorunun çok büyük olması ihtimali nedeni ile yine acil müdahaleye ihtiyaç duyulur.

Eklem Şişmesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Eklem Çeşitleri Nelerdir?

Eklem Çeşitleri Nelerdir?

Eklem Ağrıları ve Tedavisi

Eklem Ağrıları ve Tedavisi

Haber Bülteni

Güncel

Eklem Ağrıları ve Halsizlik

Eklem Ağrıları ve Halsizlik

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6