Eklem Romatizması Belirtileri ve Tedavisi
21 Haziran 2024

Eklem Romatizması Belirtileri ve Tedavisi

Eklem romatizması, günümüzde insanların en sık karşılaştığı sağlık sorunlarından biridir. Oldukça yaygın görülen bu durum, birçok kişiye ciddi rahatsızlıklar vermektedir. Eklem romatizmasının kesin bir tedavisinin olmaması ise bu durumun artışının en büyük nedenlerinden biridir. Eklem romatizması bulaşıcı bir hastalık değildir ancak genetik faktörlere bağlı olarak aile içi yayılım gösterebilir. Bu nedenle ailede eklem romatizması yaşayan bireyler varsa, diğer bireylerin bu durum hakkında önlem almaları gerekmektedir.

Eklem romatizması, tek başına bir hastalık değildir çünkü bu hastalık, birçok zaman diğer sağlık sorunlarının veya durumların eklemlere zarar vermesi sonucu ortaya çıkar. Eklem romatizmasının yüzden fazla çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitlerden en önemlisi ve en çok soruna neden olanı ise iltihaplı eklem romatizmalarıdır. İltihaplı eklem romatizmasında kişilerde ciddi şişmeler meydana gelir ve kişinin şişen bölgesinde büyük şekil bozuklukları görülür. Eklem romatizmasının insanlarda verdiği en büyük rahatsızlık ise beraberinde getirdiği şiddetli sancılardır. Meydana gelen sancılar, kişilerin hareket etmesini engelleyerek birçok işin aksamasına neden olabilir. Bu ağrılar bazen insanları uykusundan uyandıracak kadar büyük olabilir. Eklem romatizması olan insanlara doktorlar güçlü ağrı kesiciler vermektedir. Bu ağrı kesiciler bazen 1000 mg hatta 1500 mg kadar artabilmektedir. Ancak bu kadar etkili ağrı kesicilerin kullanılmasına rağmen kişilerin ağrıları dindirilemeyebilir.

Eklem Romatizmasının Belirtileri

Eklem romatizması, dikkate alınmadığında ya da önemsenmediğinde çok ciddi organ hasarlarına neden olabilir. Bu nedenle sorun daha da ilerlemeden önce bu duruma bir dur demelisiniz. Bazı insanlarda eklem romatizması, son derece gizli ilerlemektedir. Herhangi bir ağrıya neden olmadığı gibi herhangi bir belirtiye de neden olmayan eklem romatizması, aniden ortaya çıkarak ciddi sorunlar yaratabilir. Bu durumun yanı sıra eklem romatizması bazen vücutta gezici olabilmektedir. Bu romatizma, farklı eklemler üzerinde etkili olduğu için kişide ağrılar ve şişlikler de değişken olur.

Eklem romatizması, insanlarda psikolojik olarak da meydana gelebilmektedir. Stres, aşırı heyecan veya korku eklem romatizmasına neden olabilir. Eklem romatizması olan insanlar bu durumlar nedeniyle kısa bir tatil yaparak kafalarını dağıtabilirler. Birçok kişi bu sorunun neden ağrılara ve şişliklere neden olduğunu merak etmektedir. Aslında bu sorunun cevabı oldukça basittir. Eklem romatizması sorunu meydana geldiğinde bölgede kan akışı ve diğer sıvıların akışı zorlaşır. Bu nedenle şişlikler ve çok şiddetli ağrılar meydana gelir. Eğer şiddetli eklem romatizmasına müdahale edilmezse kişilerde kalıcı sakatlıklar meydana gelebilir. Bu nedenle zamanında ve erken müdahale çok önemlidir.

Eklem Romatizmasının Belirtileri

Eklem romatizmasının birçok belirtisi bulunmaktadır. Bunlardan en belirleyici olanları ise:

 • Kişilerde bu sorun var ise bir süre sonra deri altında bezeler meydana gelecektir ve bu bezeler elle hissedilir hale gelecektir. Bu bezelere neden olan durum ise bölgede bulunan iltihaplardır.
 • Eklem romatizmasının görüldüğü alanda meydana gelen şişlikler, eklem romatizmasının en büyük belirtisidir. Bu şişliklerle birlikte eğer kişi şiddetli ağrılar yaşıyorsa bu duruma direkt olarak eklem romatizması denilebilir. Ancak yine de doktor tarafından tahliller şarttır.
 • Eğer eklemdeki şişlikler farklı bölgelerde de etkili oluyorsa bu romatizma türünün gezici olduğunu da anlayabilirsiniz. Bunun için doktorunuzdan detaylı bilgi alabilirsiniz.
 • Hastalar eğer geceleri ve sabahları ağrılarının çok daha fazla arttığını söylüyorsa bu durum da eklem romatizması ile bire bir uyuşmaktadır. Eğer sizlerde de bu gibi bir belirti var ise eklem romatizması şüphesi oluşabilir.
 • Son olarak, meydana gelen ağrılar ve şişliklerin kişiye verdiği rahatsızlıklar, iştah kaybına ve buna bağlı olarak halsizlik sorunlarına neden olmaktadır.

Eklem Romatizması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Eklemlerin Görevleri Nelerdir?

Eklemlerin Görevleri Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yarı Oynar Eklemler Nelerdir?

Yarı Oynar Eklemler Nelerdir?

Eklem Ağrılarına Ne İyi Gelir?

Eklem Ağrılarına Ne İyi Gelir?

El Eklemleri Türleri ve Özellikleri

El Eklemleri Türleri ve Özellikleri

Faset Eklem Belirtileri ve Tedavisi

Faset Eklem Belirtileri ve Tedavisi

Anatomi Eklemler Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Anatomi Eklemler Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6