Bacak Eklem Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
25 Haziran 2024

Bacak Eklem Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bacak Eklem Ağrısı

Bacak eklem ağrıları, genellikle yaşlı bireylerle ilişkilendirilse de, bu tür bir genelleme doğru değildir. Aşırı kilo, kazalar, bazı spor aktiviteleri ve belirli hastalıklar, bacak eklem ağrılarına neden olabilir. Bazen, psikolojik sebeplerden kaynaklanan bacak eklem ağrılarına da rastlanmaktadır. Hareket edebilmemiz için kas ve kemiklerimiz ne kadar önemliyse, eklemlerimiz de bir o kadar önemlidir.

Ayakta dururken ya da otururken vücudumuz destek almak için eklemleri kullanmaktadır. Bacakta oluşan eklem ağrıları, bizi sevdiğimiz aktivitelerden alıkoyar ve vücudun hareketlerini kısıtlar. Eklem ağrılarını ortadan kaldırmak için, en önemli şart ağrıların neden kaynaklandığını bulmaktır.

Kireçlenme ve Osteoartrit

Kireçlenme, bacak eklem ağrılarının en yaygın sebeplerindendir. Bu rahatsızlık, orta yaştaki kişilerde daha fazla görülmektedir. Kireçlenme, eklemler arasındaki kıkırdağın yıpranması ile alakalıdır. Eklemlerde bulunan kıkırdak dokunun zaman içinde aşınması ile ağrı ve tedavi edilmediği takdirde hareket kaybı meydana gelebilir. Obezler, daha önce sakatlık geçirmiş olanlar, yaşlılar ve sürekli aynı hareketleri tekrarlamak zorunda kalanlar risk grubunda olanlardır.

Eklemlerin çok fazla kullanılması, osteoartrite sebep olabilir. Kısa süreliğine de olsa, eklemlere olması gerekenden fazla yüklenmek bacaklarda eklem ağrılarına sebep olabilir. Eğer antrenman yapmadan koşu ya da bisiklet sürmek gibi bir aktivite yaparsanız, geçici eklem ağrıları yaşayabilirsiniz. Egzersiz yapmaya başlamadan önce, ilk etapta ağırdan almak ve eklemlere fazla yüklenmemek doğru bir seçim olacaktır.

İltihaplı Eklem Romatizması

İltihaplı eklem romatizması da daha fazla orta yaşta rastlanılan bir rahatsızlıktır. Bağışıklık sistemi, eklemleri hedef alan bazı maddeler üretir. Bu maddelerin üretilmesi sonucunda; hareket kaybı, eklem ağrısı ve şekil bozuklukları meydana gelebilir.

Bacak Eklem Ağrıları Neden Olur?

Burkulma, kırık ve çıkıklar bacakta eklem ağrılarına yol açan en önemli sebeplerdendir. Bu tür ağrılar, dinlenmeye ve zamana bağlı olarak geçici olabilirler. Eklem ağrısı başladıktan sonra, nedenini anlamak için biraz beklemek normal olabilir. Fakat bacaklarda oluşan bazı eklem ağrılarında ise vakit kaybetmeden doktora başvurmak daha doğru olacaktır. Herhangi bir kaza sonucu eklem ağrısı başlamışsa ve şişlik ve hareket kısıtlaması meydana gelmişse, soğuk algınlığı yokken eklem ağrısıyla beraber ateşiniz varsa, kilo vermek istemediğiniz halde 5 kilodan fazla kilo verdiyseniz, bacakta eklem ağrısı üç günden fazla sürüyorsa ve eklem ağrısıyla beraber vücudunuzda anormallikler görüyorsanız, zaman kaybetmeden doktora başvurmalısınız.

Eklem Ağrılarının Önlenmesi ve Tedavisi

Bacak eklem ağrılarının önlenmesi ve tedavisi için bazı yöntemler mevcuttur:

  • Düzenli egzersiz yapmak ve eklem hareketliliğini korumak
  • Sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmak ve ideal kiloyu korumak
  • Eklem dostu sporlar tercih etmek (yüzme, yürüyüş gibi)
  • Fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları
  • Gerekli durumlarda medikal tedavi ve cerrahi müdahaleler

Bu önlemler ve tedavi yöntemleri, eklem sağlığını korumada ve ağrıların azaltılmasında etkili olabilir. Eklem ağrıları yaşam kalitesini düşürebilir, bu nedenle erken teşhis ve uygun tedavi yöntemleri ile bu ağrıların önüne geçmek önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Eklem Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Eklem Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Omuz Eklem Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Omuz Eklem Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi