Diz Eklem Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Diz Eklem Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Diz eklemleri, insanın vücudundaki bütün ağırlığı taşımasından dolayı ve koşarken ya da zıplarken dizlere normalden fazla bir kuvvet uyguladığı için ağrıya ve rahatsızlığa oldukça meyilli olan yerlerdir. Bu nedenden dolayı aşırı kilo sahibi olan insanların diz eklemlerinde ağrı.

Daha sık görülür.

Dizlerde hissedilen eklem ağrıları iki dizde de yaşanıyor ise bu ağrıların kireçlenmeden kaynaklandığı düşünülmelidir. Fakat eklem ağrısı tek dizde hissediliyor ise bu ağrıların birçok nedeni olabilir.

Diz eklem ağrıları neden olur?

Zorlama

Diz eklemlerinde hissedilen ağrılar eğer dizin normalden daha fazla kullanıldığı durumlarda ağrıyorsa bu ağrılar muhtemelen eklemlerdeki dokuların gerilmesinden dolayı oluşan zorlama ağrısıdır. Zorlamadan kaynaklanan ağrılar kısa sürede kendiliğinden geçen ağrılardır.

Diz eklemlerinde burkulma veya incinme gibi durumlar yaşanmadı ise diz eklemlerine hiçbir zararı olmayan yüzme gibi sporlar yapmak, bu ağrıları giderecek bazı egzersizler uygulamak ve aynı zamanda vücudumuz için doğru olan ayakkabıları kullanmak zorlamadan kaynaklanan ağrıları engellenebilir.

Menisküs

Dizimizin alt ve üst bacaklarının kemiklerinin arasındaki doku olan menisküs, yaşı ilerlemiş hastalarda yıpranması nedeniyle ağrıya neden olabilmektedir. Yaşı ilerlemiş hastalar dışında diz eklemlerinde yaşanmış olan bükülme, burkulma, şişme gibi durumlarda da menisküse zarar vererek ağrılara neden olabilir. Menisküs nedeniyle oluşan ağrılar genellikle ameliyat ile tedavi edilir.

Kireçleme

Yaşı ilerlemiş hastalarda en sık rastlanan kireçleme, diz eklemlerinde ağrının yanı sıra eklemlerde bulunan kıkırdak yapı ve etrafında şişlik durumu yaratabilir.

Kireçleme aynı zamanda dizlerin arkasında popliteal kist veya baker kisti gibi acı veren şişliklere sebep olabilir. Bu hastalık daha önceki zamanlarda diz yaralanmaları geçirmiş veya fazla kilosu olan insanlarda da olabilir.

Eklem içine kanama

Diz eklemlerine alınan darbeler eklemlerin hasara uğramasına ve kanama durumuna yol açabilir. Kişinin dizin de aşırı sertlik, morarma ve şişme gibi durumlar varsa eklem içi kanama akla gelmelidir.

Tendon iltihabı

Diz kapağını kemiklere bağlayan doku olan tendonların zorlanması veya hasar görmesi durumunda tendon iltihabı oluşur. Zıplamalı sporlar sonrasında oluşan bu durum dizde kızarıklık ve şişlik meydana getirir.

Ön diz ağrısı sendromu

Dizin ön bölgesinde yani diz kapağında oluşan bu ağrılar uzun süre aynı pozisyonda oturulması gibi durumlarda ve merdiven çıkarken daha da artmaktadır.

Osgood schlatter

Diz kapağının alt tarafındaki çıkıntıda şişlik ve aşırı hassasiyet gibi durumlarda ortaya çıkan hastalık çoğunlukla genç yaştaki kişilerin spor aktiviteleri esnasında diz eklemlerini zorlaması sonucunda oluşur.

Bağ ya da tendon yırtılması

Dizlerde kemikleri ve eklemleri birbirine bağlayan sert bantların zorlanması sonucunda yırtılması durumudur. Diz bükülüp, üzerine basıldığı durumlarda ağrı daha da artar.

Diz eklem ağrısı tedavisi nasıl yapılır?

Dizlerde oluşan eklem ağrılarının tedavisi ağrıların kaynaklandığı durumlara göre farklılık gösterir. Bu nedenle eklemlerde ağrı yaşanması durumda ortopedi doktorlarına görünerek ağrıların nedeni bulunup ona göre tedavi yöntemi uygulanmalıdır.

Diz eklem ağrısı dinlenme

Diz eklemlerinde oluşan ağrıların tedavisinde iltihabının geçmesi için dinlendirilmesi gerekmektedir ağrıları azaltmak için dinlenme oldukça önemlidir.

Diz eklem ağrısı egzersizler

Diz eklemleri ve kaslarını ağrısını azaltmak için çeşitli esneme egzersizleri yapılabilir.

Diz eklem ağrısı fizik tedavisi nasıl yapılır?

Birçok ortopedik hastalıklarda uygulanıp başarı sağlandığı gibi diz eklemlerinin ağrısında da fizik tedavi uygulanabilir.

Diz eklem ağrısı soğuk ya da sıcak kompleks

Diz eklemlerinde oluşan ağrıların için buz ve ısı pedleri oldukça sık kullanılır. Kireçlemeden kaynaklanan ağrılar da ağrılar bu yöntemle büyük ölçüde azaltır. Aynı zamanda yaralanmadan kaynaklanan ağrılarda şişmeyi engellemek amacıyla soğuk kompleks uygulanabilir.

Diz eklem ağrısı kortizon iğneleri

Diz eklemlerindeki ağrıların en çok iltihaplanmadan kaynaklanması nedeniyle iltihabı geçirmek amacıyla kortizon iğneleri uygulanabilir.

Diz Eklem Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Eklem Bacaklılar Türleri ve Özellikleri

Eklem Bacaklılar Türleri ve Özellikleri

Güncel

Charcot Eklemi Belirtileri ve Tedavisi

Charcot Eklemi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Eklem Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Eklem Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6