Eklem Ağrıları Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Eklem Ağrıları Belirtileri ve Tedavisi

Eklem ağrıları, genel olarak yaşı ilerlemiş insanlarda görülen problemlerden biridir. Bu durum her ne kadar ileri yaşlarda görülse bile kimi zaman gençlerde de rastlanabilmektedir. Aslında bu ağrıların gençlerde rastlanılanı, genel olarak çok büyük tedaviler gerektirmeden kendiliğinden ortadan kalkmaktadır. Fakat, eklem, tıbbi olarak da tedavisi zor bir organ olduğu için bu gibi durumlarda acilen kişinin muayene olması gerekmektedir. Aksi durumlarda bu ağrılar hızla ilerleyerek daha ciddi problemleri beraberinde getirebilir. Eklem ağrıları içerisine en çok karşılaşılan diz bölgesi ağrılarıdır. Bu bölgelerde meydana gelen ağrıların nedeni ise birden fazladır. Eklem ağrılarının çocuklarda görülme ihtimali son derece düşüktür. Çünkü çocuklar, diğer insanların yapmış olduğu gibi ağır işlerle ilgilenmezler. Fakat bazı çocuklarda oyun sırasında düşme durumlarında eklem ağrıları görülebilir. Bazen eklem ağrıları insanlarda psikolojik nedenlere bağlı olarak meydana gelebilmektedir. Özellikle stresli durumlarda ve aşırı üzücü olayların meydana gelmesinde eklem ağrılarının meydana geme ihtimali çok yüksektir.

İnsanların hareketini sağlayan eklemler, kaslardan ve farklı bağlardan oluşmuştur. Eklemleri çevreleyen kaslar sayesinde birçok zaman eklemlerin zarar görmesi engellenmiştir. İnsanların zorlu işler yaparken ya da ağır egzersizleri yaparken yaralanmaları bu şekilde engellenmektedir. Fakat bazen çok ciddi baskıların eklemlere uygulanması durumunda yaralanmalar ve eklem ağrıları kaçınılmaz olabilir. İnsan vücudunda oynar eklemler, yarı oynar eklemler ve oynamaz eklemler olmak üzere üç farklı grupta incelenmiştir. Bu eklem grupları arasında en ok ağrıya neden olan eklem grubu ise oynar eklemlerdir. Eklem ağrısı, meydana geldiği zaman genellikle şişlik durumlarını da beraberinde getirmektedir. Eklemlerde görülen şişlik ise ağrıyla birlikte kişilerde hareket kısıtlamasına neden olarak kişilerin hareketini imkânsız hale getirir. Bu nedenle birçok kişi günlük işlerini yapamazken birçok kişi de eğitim hayatında sorunlar yaşar. Bu gibi durumlarda en yakın sağlık merkezine giderek gerekli olan müdahaleleri yapmalısınız. Genel olarak doktorlar eklem ağrılarının ilk olarak nereden ve neden kaynaklandığını tespit ederler. Bu şekilde yapılacak tedavilerde doğru yol izlenir.

Eklem ağrısı neden olur?
 • Eklemlerde meydana gelen enfeksiyonlar: İşte bu durum hem çocuklarda hem yetişkinlerde görülen bir durumdur. Vücudun herhangi bir yerinden vücuda giren enfeksiyonlar kişilerde farklı problemlere neden olur. Bunlardan biri de eklem ağrılarıdır.
 • Yaralanmalar: Gerek iş hayatında gerek günlük hayatımızda insanların yavaş ve hafif bir şekilde de olsa yaralanmaları durumunda eklem ağrıları meydana gelebilmektedir.
 • Eklemlerin aşırı zorlanması: Egzersizler her ne kadar faydalı olsa bile düzensiz ve yanlış yapılan egzersizler insan vücudunda eklem ağrıları gibi sorunlara neden olabilmektedir. Bu gibi durumlardan korunmak için egzersizlerinizi dikkatli yapmalısınız.
 • Romatizma hastalıkları: bu durumda günümüzde her yaşta görülen ve çok şiddetli ağrılara neden olarak kimi zaman kişilerin uyumasını bile engelleyen bir hastalıktır. Direk olarak eklemleri hedef alarak hem şişliklere hem de ağrılara neden olur.
 • Kireçlenme: Daha çok ileri yaşlarda görülen bir problemdir. Bu sorunun net bir tedavisi bulunmasa bile yapılan bazı müdahaleler sorunların azalmasını sağlamaktadır.
 • Gut hastalığı: Tarihi oldukça eskilere dayanan bu hastalık eklemlerde iltihaplanma ve buna bağlı olarak şiddetli eklem ağrıları meydana getirmektedir. Bu hastalık daha çok sert eklemleri hedef alır.

Eklem Ağrıları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kalça Eklemi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kalça Eklemi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Charcot Eklemi Belirtileri ve Tedavisi

Charcot Eklemi Belirtileri ve Tedavisi

Eklem Ağrıları ve Halsizlik

Eklem Ağrıları ve Halsizlik

Oynamaz Eklem Türleri ve Özellikleri

Oynamaz Eklem Türleri ve Özellikleri

Eklem Ağrılarına Ne İyi Gelir?

Eklem Ağrılarına Ne İyi Gelir?

Güncel

Faset Eklem Belirtileri ve Tedavisi

Faset Eklem Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Eklem Ağrısı Halsizlik Nedenleri?

Eklem Ağrısı Halsizlik Nedenleri?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6