Eklem Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Eklem Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Eklem ağrısı, daha çok ileri yaşlarda görülen sorunlar arasında yer almaktadır. Oldukça yaygın bir şekilde görülen sorunlardan biri olan eklem ağrısı, her ne kadar ileri yaşlı olan kişilerde görülse bile bazı farklı nedenlere bağlı olarak gençlerde de görülebilmektedir. Eklem ağrısı, farklı nedenlerden dolayı meydana geldiği için kimi zaman son derece tehlikeli olabilmektedir. Bu nedenle eklem ağrıları her zaman önemsenmeli ve gereken müdahaleler yapılmalıdır. Aksi durumlarda bu ağrılar çok kısa bir süre sonra çok büyük sorunların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Kimi zaman insanlarda görülen kilo problemleri kimi zaman yanlış egzersizler, kimi zaman ise kişilerde görülen çeşitli hastalıklar nedeni ile eklem hastalıkları meydana gelebilmektedir. Bazen bu gibi durumlar kişilerin çalıştıkları iş nedeni ile meydana gelebilmektedir. Bu durumların dışında daha birçok farklı nedeni olan bu sorun eğer kişide iki günden daha fazla sürüyorsa mutlaka kişinin bir Uzman doktora görünerek bu ağrının nedenini net bir şekilde öğrenmesi gerekmektedir. Çünkü bu gibi durumlarda erken teşhis kişilerde hayatın değişmesine bile neden olabilmektedir. Eklem ağrısı, bazen çocuklarda görülmektedir. Bu gibi durumlarda sorunun nedeni birçok zaman eklem bölgesine alınan darbeler de olsa aslında yine de çocukların acilen hastaneye götürülerek müdahale edilmesi şarttır.

Eklem bölgesi bilindiği gibi vücudun hareket eden bölümleridir. Bu nedenle çok fazla harekete maruz kaldığı için ağrılar çok daha şiddetli bir hal alabilmektedir. Bu durumun yanı sıra kişilerde görülen eklem ağrısı, genellikle beraberinde şişlik durumlarını meydana getirmektedir. Bu nedenle kişide estetik olarak sorunlarda görülebilir. Özellikle etek giymeyi seven kadınlarda diz kapağında bu gibi sorunlar estetik sorunlara da neden olmaktadır. Eklem ağrıları insanlarda çok şiddeti bir şekilde hareket kısıtlaması sorunlarına neden olduğu için bu durum kişileri çok zor durumlara neden olabilmektedir. Eğer sizlerde de bu gibi durumlar var ise acilen doktorunuza gidin. Doktorlar ise genellikle bu soruna tedavi geliştirmeden önce bu sorunun neden dolayı meydana geldiğini gerektiği zaman MR, röntgen, tomografi ya da ultrason gibi cihazları kullanarak tespit ederler. Bu durumda eğer eklem bölgenize son iki ay içerisinde herhangi bir darbe almışsanız bu durumu doktorunuz ile paylaşmanız sizler için çok daha iyi olacaktır.

Eklem ağrısı neden olur?

Eklem ağrısının birçok nedeni bulunmaktadır. Fakat bu nedenlerden bazıları özellikle kişilerde meydana gelen eklem ağrılarında önemli roller oynamaktadır.

Kireçlenme: bu durum daha çok ileri yaşlarında eklem ağrısı çeken insanlarda meydana gelmektedir. Bu nedenle kireçlenme nedeni ile oluşan eklem ağrılarının küçük yaşlarda görülmesi oldukça nadir bir durumdur.

Eklem iltihabı: bu durum çok şiddetli ağrılara neden olur. Aynen romatizmal hastalıklar gibi etkiler yapan eklem iltihabı sorunu yine ileri yaşlarda görülmektedir. Eklem iltihabı nedeni ile meydana gelen eklem ağrısı sorunlarında tedavi oldukça zordur.

Aşırı eklem kullanımı: bu durum daha çok çocuklarda ve spor yapan insanlarda görülmektedir. Eklemlerin çok fazla kullanılması ya da aşırı zorlanması nedeni ile oluşan eklem ağrıları genellikle bir hafta içerisinde etkisini ortadan kaldırmaktadır. Fakat bu sırada eklem kullanımını azaltmanız gerekmektedir.

Enfeksiyonlar: bu durum da birçok zaman kişilerin eklem bölgelerinden yaralanmaları nedeni ile meydana gelmektedir. Bu nedenle bu gibi yaralanmalarda enfeksiyon risklerden korunmaya çalışın.

Eklem Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Yarı Oynar Eklemler Nelerdir?

Yarı Oynar Eklemler Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Faset Eklem Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Faset Eklem Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Eklem Kapsülü Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Eklem Kapsülü Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Eklem Ağrıları ve Tedavisi

Eklem Ağrıları ve Tedavisi

Eklem Sıvısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Eklem Sıvısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Eklem Bacaklılar Türleri ve Özellikleri

Eklem Bacaklılar Türleri ve Özellikleri

Güncel

Eklem Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Eklem Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Faset Eklem Belirtileri ve Tedavisi

Faset Eklem Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6