Oynar Eklemler Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Oynar Eklemler Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Oynar eklemler, insanlarda bulunan eklemlerin büyük bir bölümünü oluşturmaktadır. İnsanlarda ve diğer canlılarda bulunan bu eklemler oldukça karışık bir sinir sistemine sahiptir. Bu durumun yanı sıra oynar eklemler kemiklerden ve yarı kemiksi dokulardan oluştuğu için bu bölgelerin tedavileri oldukça zordur. Bu nedenle günümüzde tıbbın oldukça gelişmiş olmasına rağmen birçok oynar eklem hastalığı tedavi edilememektedir. Genel olarak zor tedavisi olan oynar eklem hastalıklarından korunmak için gerekli önlemleri almak hayatınızı büyük bir şekilde değiştirecek durumlar arasında yer almaktadır. Vücudun hareket sistemi aslında direk olarak oynar eklemler ile sağlanmaktadır. Gerek omurlar arasında gerek dirseklerde gerekse bileklerde bulunan bu eklemler sayesinde insan hareketleri çok daha kolay bir hale gelmektedir. Vücudun tüm hareketli bölgelerinde bulunan oynar eklemler, oldukça hassas bölgelerdir. Bu nedenle en küçük zorlanmalarda ya da darbelerde oynar eklemlerde bütünlük bozulmaktadır. Oynar eklemlerde genellikle kemiklerin uç kısımları bağlardan oluşur. Bu nedenle eklem bölgelerinin tam olarak birleştiği bölge oldukça sert bir kemikten oluşmaktadır. Bu kemikler ise ortak bir kapsül içerisinde bulunmaktadır. Bu durumun yanında oynar eklemlerin tam üzerinde çok ince bir zar vardır. Bu zar oldukça pürüzsüz ve kaygandır. Böylece oynar eklemler çok rahat bir şekilde hareket ettirilebilir. Eğer bu yüzeyde en küçük bir hata bile olsaydı kişinin bu eklemini oynatması zamanla imkânsız bir hal alırdı.

Oynar eklemler etrafında bulunan zar aynı zamanda eklemlerin yağlanması ve çok daha kolay bir şekilde hareket edebilmesi için bir salgı vermektedir. Bu salgılar sayesinde oynar eklemler çok uzun yıllar boyunca sürtünme, tahriş olma gibi durumlar ile karşılaşmamaktadır. Yani oynar eklemlerin hasar görmemesi için mutlaka bu zardaki salgılar gerekmektedir. Aksi durumlarda kişiler oynar eklem sorunları çok büyük bir şekilde artacaktır. Bunun yanı sıra oynar eklemler aşınmasın diye eklemler arasında beyaz kıkırdaklar bulunmaktadır. Bu kıkırdaklar oldukça yumuşak bir yapıdadır. Bu kıkırdaklar insan hayatını son derece kolaylaştırsa bile eklemlerde meydana gelen sorunlar direk olarak bu kıkırdaklar üzerinde meydana gelmektedir. Bunların yanı sıra oynar eklemlerde birbirine bağlayan bağlar bulunmaktadır. Bu bağlar ile kişilerin yaptığı hareketler kolaylaştırılmıştır. Böylece kişi çok daha rahat bir şekilde hareketler kolaylaştırılır. Bazen futbolcularda, basketbolcularda ya da diğer sporcularda bağ dokusu zedelenmesi sorunu meydana gelmektedir. Bu gibi durumlarda aslında oynar eklemlerin birbirine bağlanmasını sağlayan bağlar bulunmaktadır. Oynar eklemlerde sinir sisteminin çok karışık olmasının yanında bu duruma bağlı olarak görülen birçok hastalık meydana gelmektedir. Bu hastalıklar ise;
  • Kireçlenmeler: Oynar eklemlerde görülen kireçlenme sorunlar kişilerde çok şiddetli ağrılara ve hareket kısıtlılığı sorunlarına neden olmaktadır. Genellikle sürekli olarak oynar eklemlerini zorlayan insanlarda meydana gelmektedir.
  • Romatizma: Yine birçok zaman oynar eklemler üzerinde meydana gelmektedir. Eğer sizlerde de bu gibi hastalıklar varsa oynar eklemlerinizin zarar görmemesi için gerekli önlemleri alın.
  • Eklem kanseri: Yine oynar eklemlerde görülen kanserdir. Bu kanser türünün tedavisinin zor olması nedeni ile tedavisi en zor hastalık olarak tanımlanmaktadır.
  • İltihaplanma: Oynar eklemlerin aşırı zorlanması ya da yaralanma durumlarında meydana gelen bir problemdir. Oynar eklem iltihaplanması son derce ağrılı bir sorundur.

Oynar Eklemler Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Eklem Yapısı Nasıldır?

Eklem Yapısı Nasıldır?

Eklem Ağrıları ve Tedavisi

Eklem Ağrıları ve Tedavisi

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Eklemlerin Görevleri Nelerdir?

Eklemlerin Görevleri Nelerdir?

Eklem Ağrılarına Ne İyi Gelir?

Eklem Ağrılarına Ne İyi Gelir?

Eklem İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Eklem İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6