Eklem Kanseri Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Eklem Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Eklem kanseri, aslında bir nevi kemik kanseridir. Eklemlerde meydana gelen tümörler yani kanser durumu direk olarak kemik kanseri ile aynı özellikleri taşır. Eklemlerin kemikten oluşması nedeni ile eklem kanseri sorununa kemik kanseri denmektedir. Eklem kanseri günümüzde bulunan kanser türlerinden tedavisi en zor olan kanser türüdür. Bu nedenle eklem kanseri hastalığı olan insanlarda bu sorunun ortadan kaldırılması pek mümkün değildir bu durumlarda doktorlar hangi tedaviyi uygularsa uygulasın bu kanser türü tedavilere cevap vermez ve her geçen gün artış gösterir. Normalde bazı organlarda meydana gelen kanserlerde gerekirse kişiden kanserli organ alınır ve kanser ortadan kalkar. Fakat ekleme kanserinde organın alınması mümkün değildir. Eklem kanseri hastalığında insanlar çok büyük problemler yaşamaktadır. Eklem kanseri sorunu yaşayan insanlarda sırayla kanser tedavileri uygulanmaktadır. Bu problem eğer kişide erken teşhis edilmişse sorunun yapılan tedaviler ile ortadan kaldırılması ihtimali biraz daha yüksektir. Çünkü henüz yayılma göstermemiş kanser hücreleri yapılan kemoterapi, radyoterapi, radyasyon gibi tedaviler ile öldürülür ve kanser engellenir. Fakat ilerlemiş olan eklem kanseri hastalığı üzerinde hücrelerin çoğalma hızı yüksek olduğu için bir yerden hücreler öldürülürken diğer yandan da kanser hücrelerinin artışı devam eder. Bu durum yapılması gereken en önemli şey doktorun tavsiyelerin uyarak ilaçların kullanımını sıkı tutmaktır. Bu durumun yanı sıra kişinin yapacağı hiçbir şey yoktur.

Eklem kanseri hastalığında ilk evrelerde kişide herhangi bir belirti gözlemlenmez. Fakat bu hastalığın evreleri son derece ağır olduğu için diğer evrelerde kişi eklem kanseri sorununu çok ciddi bir şekilde hisseder ve bu evrede doktora gider. Fakat bu evrede fark edilen kanser için çok büyük umutlar olmaz. Yine de yapılan tedavilere devam edilir. Eklem kanseri olan kişilerde hastalığın evreleri çok ağır olduğu için çok şiddetli ağrılar gözlemlenebilir. Bu ağrılar genellikle kişinin eklemlerini hareket ettirdiğinde ya da kişinin gece yatağına geçmesi ile meydana gelmeye başlar. Bu durumda kişi çok büyük sancılar çektiği için uykusuzluk sorunu yaşayabilir. Eklem kanserinde meydana gelen sancılar ve kişinin sorunu kafasına takması nedeni ile bazı insanların psikolojik desteğe ihtiyaçları oldukça artar. Bu nedenle kişilerde psikolojik problemlerin görülmesi de olağan durumlar arasındadır. Ülkemizde ve dünyada net bir tedavisi olmayan eklem kanserinin tedavisi en çok alternatif tıp olan bitkisel tedaviler ile yapılmaktadır. Tıbbi olarak yapılacak çak bir şeyin bulunmaması nedeni ile birçok insan çareyi bitkilerde aramaktadır. Bitkilerin sağladığı faydalardan yararlanarak aynı zamanda tıbbi tedavilerden yararlanan insanlarda bu sorunların ortadan kalktığı görülmüştür. Tabi ki bu durum herkeste aynı olmayabilir. Direk olarak vücudun bağışıklık sistemine bağlı olarak gelişebilmektedir. Eğer sizlerde de bu sorun varsa kesinlikle bitkisel tedavileri elden bırakmayın. Tabi ki bu durumdan doktorunuzu da bilgilendirin.

Eklem kanseri neden olur?

Aslında bu kanser türünün nedeni net olarak söylenemese de yapılan araştırmalara bakıldığında birçok neden sıralanabilir. Genellikle bu nedenlerden sadece biri değil birkaçı birleştiğinde eklem kanseri görülme ihtimali oluşur. Bu durumda kişinin bağışıklık sistemi de gelişmemiş ise bu kanserin görülme ihtimali oldukça artar.
  • Genetiği ile oynanmış bitkilerin tüketilmesi,
  • Hava kirliliği,
  • Kansolojen maddeler ile temas,
  • Meslek hastalığı,
  • Plastik ve kauçuk malzemelerin yakılması,

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Eklem Ağrıları ve Tedavisi

Eklem Ağrıları ve Tedavisi

Güncel

Eklem Romatizmasına Ne İyi Gelir?

Eklem Romatizmasına Ne İyi Gelir?

Güncel

Dirsek Eklemi Belirtileri ve Tedavisi

Dirsek Eklemi Belirtileri ve Tedavisi